You are currently viewing Bezpieczne przeniesienie napędu

Bezpieczne przeniesienie napędu

W liniach przemysłowych napędy elektryczne przenoszą siłę napędu z silnika na inne mechanizmy. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wał obrotowy silnika, który obracając się wykonuje ruch przenoszony na inne mechanizmy. Aby to przeniesienie było bezpieczne trzeba w tym miejscu wykorzystać sprzęgło.

Wkładki sprzęgieł kłowych

wkładka sprzęgła kłowegoGdyby silnik był na stałe jakimś mocnym połączeniem zamocowany do mechanizmu, to mielibyśmy pewien problem. Ten problem polega na tym, że w przypadku mechanicznego zatrzymania mechanizmu, na przykład na skutek zablokowania przekładni, to wtedy nastąpi także gwałtowne zatrzymanie silnika. Gdyby taka sytuacja zdarzyła się w przypadku motoreduktora, to wtedy mogłoby dojść do zniszczenia przekładni. Pomoc w zabezpieczeniu przed taką sytuacją daje nam sprzęgło. W przekładniach przemysłowych najczęściej stosuje się sprzęgła kłowe, najbardziej odpowiednie do przemysłu. W ich przypadku przeniesienie odbywa się za pomocą elastycznej wkładki, która w razie awarii elastycznie przenosi obciążenie. Każda wkładka sprzęgła kłowego jest wykonana ze specjalnego materiału o odpowiedniej twardości. Dzięki temu przeniesienie napędu odbywa się bez zakłóceń, a w przypadku awarii nie dochodzi do gwałtownego obciążenia przekładni. Sprzęgła kłowe należy odpowiednio serwisować, a zwłaszcza okresowo wymieniać wkładkę, która po czasie się zużywa nawet na skutek zjawisk atmosferycznych, nie mówiąc już o obciążeniu.

Wkładki sprzęgieł to bardzo dobry sposób na ochronę wszystkich mechanizmów. Bez nich uszkodzenia w przypadku nagłych zatrzymań maszyny byłyby o wiele większe. Sprzęgła kłowe są bardzo popularne ze względu na ich prostotę, a także tanią obsługę nie wymagającą także zbyt fachowej wiedzy. Do wymiany sprzęgła wystarczy tylko odkręcić kilka śrub.