You are currently viewing Leasing ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Leasing ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Korzystając dzisiaj z leasingu na samochód do firmy warto rozważyć sobie wybór opcji oprocentowania. Trudno jest dzisiaj przewidywać co w najbliższym czasie stanie się ze stopami procentowymi, ale biorąc leasing można wybrać oprocentowanie stałe. Co to oznacza i jakie to niesie za sobą skutki? Warto to wiedzieć zanim zdecydujemy się na wzięcie kolejnych samochodów w leasing.

Stałe oprocentowanie to niezmienne raty leasingowe

leasing samochodów wrześniaFinansowanie zakupu samochodu w formie leasingu wiąże się ze spłacaniem miesięcznych rat leasingowych. Ich wysokość zależy od wartości pojazdu, oprocentowania i okresu na jaki bierzemy leasing. Przy zmiennym oprocentowaniu raty leasingowe mogą wzrosnąć lub zmaleć. Są one wtedy zależne od stóp procentowych, które zmieniają się w czasie. W tej chwili stopy są na bardzo wysokim poziomie, ale to nie znaczy, że nie będą nadal rosnąć. Pośrednicy oferujący leasing samochodów Września doradzają swoim klientom skorzystanie ze stałego oprocentowania. Jest ono zawsze wyższe niż aktualne oprocentowanie przy zmiennej stopie, ale w zamian zyskujemy gwarancję, że raty leasingowe zawsze będą takie same. W ten sposób uniezależniamy się od decyzji na które nie mamy wpływu. Nie będziemy musieli też martwić się rosnącą ratą w przypadku kolejnego podniesienia stóp procentowych. Jest to takie zabezpieczenie się przed ryzykiem wzrostu rat, które analitycy oceniają dzisiaj jako wysokie.

Jeśli pięcioletni leasing ze zmiennym oprocentowaniem oferowany jest dzisiaj na dziesięć procent to ze stałym oferowany będzie na dwanaście. Różnica jest niewielka, ale warto wiedzieć, że przy stałym oprocentowaniu nasza rata zawsze pozostanie taka sama. Jeśli na rynku finansowym nastąpi tąpnięcie i podniesione zostaną oprocentowania to naszego leasingu taka zmiana nie będzie dotyczyć.