You are currently viewing Silne pompy do dużego jachtu

Silne pompy do dużego jachtu

  • Post author:
  • Post category:Maszyny

Wiele jednostek dalekomorskich ze średniej i wysokiej klasy ma zamontowany fabrycznie obieg wody, czasem więcej niż jeden, i własne pompy, dzięki którym taki obieg może funkcjonować bez problemów. Najczęściej okazuje się jednak, iż owe pompy nie należą do zbyt wydajnych, i mają dość niską moc, a tym samym używanie instalacji którą mają obsługiwać bywa dość niewygodne, zwłaszcza jeśli jest to ciąg grzewczy, zapewniający ogrzewanie w pomieszczeniach jednostki.

Najmocniejsze pompy wodne do jachtów dalekomorskich

wydajne pompy do jachtuWymiana pomp jest więc bardzo częstym zabiegiem, mającym na celu polepszyć pracę obiegu wody na jednostce o dowolnej wyporności, gdyż niemal zawsze komfort jest jednym z najważniejszych czynników na takich jachtach, zaraz po bezpieczeństwie. Do jednostek zakładane są więc najnowocześniejsze, wydajne pompy do jachtu o wysokiej mocy, znacznie lepiej pracujące przy obiegu dużych instalacji. Jedną z najważniejszych różnic, jakie widoczne są pomiędzy standardowymi pompami, fabrycznie montowanymi w jednostkach dalekomorskich a nowocześniejszymi, mocniejszymi pompami jest zasilanie. Fabryczne pompy z reguły zasilane są albo energią generowaną przez silnik, albo przez akumulator jednostki. Pompy o wysokiej mocy sprzedawane są niemal zawsze z własnymi magazynami energii, więc nie potrzebują podłączania do silnika, aczkolwiek umożliwia to ładowanie akumulatorów podczas pracy silnika, a tym samym dłuższą pracę samych pomp. W dużych jednostkach można bez problemu założyć duże pompy, które obsługują dwa lub więcej ciągów, a tym samym utworzyć więcej instalacji obiegowych na jachcie, zamontować system ogrzewania lub ciepłej wody. Pompy o większych gabarytach są również używane do odpompowywania wody po wykryciu zalania wnętrza jachtu.

Pompy można dostać w sklepach jachtowych, aczkolwiek właściciele jednostek i kapitanowie zaopatrują się również w hurtowniach mechanicznych i w każdym miejscu w którym takie pompy są sprzedawane, gdyż nie są one przeznaczone wyłącznie do jachtów, a wykorzystywane bywają w bardzo wielu miejscach do różnych zadań. Montaż pomp jest natomiast dość prosty, i nie wymaga postoju jachtu w suchym doku czy na przystani warsztatowej. W standardowych instalacjach założenie pompy trwa niecałe pięć godzin.