You are currently viewing Dźwiękowe sygnalizatory pożarowe

Dźwiękowe sygnalizatory pożarowe

Najbardziej standardowy system sygnalizacji alarmu pożarowego jest niemal zawsze systemem dźwiękowym, który włącza się w momencie wykrycia powstania ogniska pożarowego na terenie obiektu. Podczas gdy w wielu miejscach jest to w zupełności wystarczający system, niekiedy zdaje się bardziej przeszkadzać niż pomagać w sytuacji zagrożenia, dlatego też bywa zastępowany innymi, bardziej nowoczesnymi systemami sygnalizacyjnymi.

Najlepsza sygnalizacja pożarowa do obiektu użytkowego

wydajny system sygnalizacji ppożW naszym obiekcie od początku uważaliśmy iż sygnalizacja pożarowa jest nie tylko niedokładna, ale również zdecydowanie niewygodna. Silnego sygnału nie można było co prawda zagłuszyć, nawet działaniem maszyn, aczkolwiek w pomieszczeniach biurowych był zwyczajnie zbyt głośny, i nieraz przeszkadzał w skutecznej komunikacji i szybkiej wymianie informacji o postępującej sytuacji pożarowej. Nie miał również absolutnie żadnych dodatków, ułatwiających ewakuację czy poprawiających widoczność na terenie obiektu, dlatego po jednej sytuacji awaryjnej został wymieniony na bardziej wydajny system sygnalizacji ppoż. Nowy system sygnalizacyjny posiada również ostrzeżenie dźwiękowe w formie sygnału i komunikatu, ogłaszającego powstanie sytuacji zagrożenia, ale również umożliwia włączanie czy zmianę oświetlenia na terenie obiektu, przede wszystkim we wszystkich korytarzach oznaczonych jako drogi ewakuacyjne. Światła na terenie objętym zagrożeniem mogą natomiast być zmienione na czerwone czy pomarańczowe światła ostrzegawcze, które nie zaburzają widoczności, ale w jasny sposób sygnalizują zagrożenie dla personelu i konieczność natychmiastowego opuszczenia terenu. Taki system nie należy do szczególnie skomplikowanych ani też drogich, dlatego we wszystkich nowych obiektach firmy został on zaadoptowany zamiast standardowego systemu dźwiękowego, i jak dotąd sprawdza się świetnie.

Może być używany samodzielnie lub jako część systemu bezpieczeństwa obiektowego, i pracuje doskonale z każdym rodzajem oświetlenia ostrzegawczego. System ten można zamontować w już działających obiektach, co ułatwia unowocześnienia sprzętu przeciwpożarowego i niejednokrotnie znacznie usprawnia ewakuację podczas ćwiczeń i faktycznej sytuacji zagrożenia pożarowego, powstałej na terenie obiektu.