Projektowanie ogrodu to jest równie ważne, co planowanie przestrzeni wewnątrz domu. Ogród jest miejscem, w którym w przyjemnych okolicznościach przyrody możemy oddać się błogiemu relaksowi. Najczęściej zagospodarowanie ogródka sprowadza się do nasadzenia ulubionych roślin i stworzenia miejsca do biesiadowania i wypoczynku. Jednak coraz bardziej popularnym trendem staje się aranżacja wodna, która wzbogaca przestrzeń.

Budowa sztucznego strumienia

sztuczny strumień w ogrodzieWodne elementy w ogrodzie wprowadzają do niego trochę ruchu, sprawiają, że coś się dzieje. Kojący szum strumyka pozwala się odprężyć i przywodzi na myśl wakacyjne klimaty, a dodatkowo może skutecznie zagłuszać szum pobliskiej ulicy. Oczko wodne natomiast stwarza doskonałe miejsce dla roślin i zwierząt, które możemy obserwować razem z dziećmi. Ciekawymi elementami są także kaskady, niewielkie gejzery tryskające z kamienia, lub fontanny w oczku wodnym. Aranżacji jest wiele, a większość z nich z powodzeniem zmieści się nawet w średniej wielkości ogrodach. Jeśli dysponujemy odpowiednim odcinkiem przestrzeni, warto pokusić się o sztuczny strumień w ogrodzie. Jego budowa wcale nie jest trudna, wystarczy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim dobrze zaplanować początek i koniec koryta, oraz sam jego przebieg. Źródło potoku powinno znajdować się w najwyższym punkcie, ujście natomiast w najniższym. Sztuczny strumień w ogrodzie może uchodzić do oczka wodnego, lub kończyć się rozlewiskiem. Potok warto poprowadzić ciekawymi zaułkami ogrodu, tworząc zakola i meandry. Planując wykop koryta pamiętajmy o jego odpowiedniej szerokości. Dla swobodnego przepływu wody szerokość nie powinna być mniejsza nić 40 cm, a spadek to 1-2%, przy czym największy spadek warto zaplanować tuż u źródła, aby woda mogła już na początku nabrać rozpędu, co ułatwi jej omijanie dalszych przeszkód. Dno koryta oczyszczamy z ostrych przedmiotów i wykładamy specjalną folią do uszczelniania oczek wodnych. Brzegi folii maskujemy kamieniami i żwirem, aby wszystko nabrało naturalnego wyglądu. 

Najważniejszym elementem, odpowiedzialnym za całość, jest wydajna pompa wodna. Jej moc powinna być na tyle duża, aby swobodnie pociągnąć wodę, nawet przy założeniu, że po jakimś czasie przewód z wodą zostanie po części zamulony. Sam przewód prowadzący wodę z ujścia z powrotem do źródła ukrywamy na dnie potoku lub prowadzimy w osobnym, zamaskowanym wykopie.

About the author: Michał Gąbka