Od paru lat sukcesywnie pojawiają się w dużych miastach nowoczesne automaty do sprzedaży żywności i napojów. To nowoczesne podejście do sprzedaży, przyszło do nas z zachodu i cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W Stanach Zjednoczonych klienci w takich punktach kupują nie tylko żywność i napoje, ale także kosmetyki, czy drobny sprzęt elektroniczny. 

Czy w automatach vendingowych kupimy leki?

automaty vendingowePolacy coraz chętniej robią zakupy w sieci, czy w urządzeniach vendingowych. Producenci wprowadzili na rynek kilka modeli tych maszyn, z których najpopularniejsze są kawomaty, automaty do zimnych napojów, do przekąsek, leków, a nawet lodów. Główną cechą vendingu jest sprzedaż bez udziału człowieka. Jest to forma sprzedaży samoobsługowej. W dużych zakładach pracy, lub na dworcach kolejowych rozstawione są automaty vendingowe z gorącymi napojami takimi jak kawa, herbata, czy gorąca czekolada. Automaty z przekąskami w formie chipsów, batonów, wafelków, czy pakowanych orzeszków, albo z zimnymi napojami pakowanymi w puszki i butelki. Te modele możemy najczęściej spotkać w dużych miastach. Nowością są automaty lekowe, w których kupimy przeróżne środki farmakologiczne wydawane bez recepty. Kupimy w nich leki na grypę, katar, ból gardła, preparaty witaminowe, czy herbatki ziołowe. Ponadto znajdziemy w nich także prezerwatywy, testy ciążowe, jednorazowe pojemniki medyczne, czy środki na nieświeży oddech. Robienie zakupów w automatach jest bardzo wygodne, bo nie musimy stać w kolejce i czekać aż farmaceuta przyniesie nam pożądany produkt z magazynu, bo mamy go na wyciągnięcie ręki. Większość automatów posiada możliwość łączenia się w większe kompleksy urządzeń, dzięki czemu w jednym miejscu możemy kupić kawę, ciastka, butelkę wody i lek przeciwbólowy. Posiadają one łatwy w obsłudze panel sterujący w postaci ekranu dotykowego. Wybór produktu, zapłacenie i odebranie go, trwa zaledwie kilkanaście sekund.

W automatach vendingowych możemy płacić gotówką, lub kartą płatniczą. Posiada on też system monitoringu, który zapewnia klientom poczucie bezpieczeństwa w trakcie zakupów. Wbudowany system kontroli stanów magazynowych, pozwala na bieżące rejestrowanie ilości sprzedawanych produktów i szybkie ich uzupełnianie. Maszyny sprzedające potrzebują jedynie stałego dostępu do energii elektrycznej.

About the author: Marta Hyż