Rozwój rolnictwa oraz ogrodnictwa towarzyszy ludzkości od zamierzchłych czasów. Ludzie poszukiwali i nadal poszukują coraz to skuteczniejszych oraz bardziej efektywnych sposobów użyźniania gleby oraz wzmacniania swoich upraw. Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz zaawansowanym metodom upraw możliwym jest w dwudziestym pierwszym wieku prowadzenie zaawansowanej działalności agrarnej, która będzie tętniła życiem. Niemniej jednak, istnieje na świecie bardzo wiele specyfików pomagających w tym. Co jednak cechuje „dobry” specyfik? 

Różnorodność składników w biostymulatorach

wszechstronne biostymulatory wzrostu roślinPrzede wszystkim, biostymulatory wzrostu to nie jest coś, co jest całkowita nowością w kontekście upraw agrarnych. Warto pamiętać o tym, że wiele składników, które się w nich znajdują było używanych już od bardzo wielu lat, a jedyna różnica między nimi to była nazwa. Niemniej jednak, jak sama nazwa wskazuje – wszechstronne biostymulatory wzrostu roślin, to coś, co wiąże się z biologią albo składnikami pochodzenia naturalnego. Tak też jest w przypadku stymulatorów wzrostu – wiele z nich posiada składniki naturalne, które są powszechnie występujące w przyrodzie. Połączone, są w stanie użyźnić glebę albo wzmocnić roślinę samą w sobie, aczkolwiek aby odpowiedzieć na wyżej zadane pytanie warto jest wspomnieć o tym, że przede wszystkim takie stymulatory wzrostu nie mogą być toksyczne dla otoczenia. Gdyby jakikolwiek z nich cechował się toksycznością, to bardzo możliwym by było to, że jego stosowanie mogłoby doprowadzić do całkowitej katastrofy w zakresie naszej uprawy – nie wspominając już o potencjalnych szkodach dla środowiska. Kolejną bardzo ważną rzeczą dla takiego stymulatora jest to, że przede wszystkim musi on być skuteczny. Składniki nie mogą się wykluczać, ani też negatywnie na siebie oddziaływać. Jak więc można się domyślić, musza być one dobrane w wyjątkowy i staranny sposób, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję tego, ze nasze uprawy otrzymają niezbędne wsparcie ze stymulatora. 

Jak więc możemy zobaczyć, biostymulatory to coś, co z całą pewnością może pomóc w prowadzeniu naszych upraw. Warto jednak pamiętać o tym, że na rynku istnieją podróbki, bądź też stymulatory, których długotrwały wpływ może być zdecydowanie szkodliwy dla środowiska i dla naszych upraw. Przy zakupie odpowiedniego stymulatora niezbędna jest wiedza, doświadczenie oraz przede wszystkim czujność, która pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności. 

About the author: Karola Paciorek