Rzepak jest jedną z najczęściej uprawianych roślin w naszym kraju, bo z niego robi się ogromne ilości oleju i to właśnie ze względu na niego się go hoduje. Dlatego też wszystkie zakłady, które skupują rzepak patrzą na jego jakość i na warunki w jakich był hodowany. Niektórzy rolnicy zasiewaj go po kilkanaście hektarów i wówczas musi być on objęty szczególna ochroną, by żadna choroba go nie zainfekowała.

Chronienie rzepaku przed chorobami

ochrona rzepakuJak wiadomo choroby wśród roślin przenoszą się dokładnie tak samo jak u ludzi, więc jeżeli mamy kilkanaście hektarów pola na którym posiany jest jeden rodzaj rośliny to musimy bardzo mocno o niego dbać. Nie dziwi zatem fakt, że profilaktycznie rolnicy opryskują całe pola rzepaku, żeby chronić go przed potencjalnymi chorobami czy insektami, które mogłyby zniszczyć całe pola uprawne. Dlatego też rolnicy zawsze w odpowiednich fazach rozwoju roślin opryskują całe pola specjalnymi środkami tak by zapobiec rozwijaniu się choroby, a przy okazji nie naruszyć naturalnego stanu samej rośliny. Jak widać ochrona rzepaku jest niesłychanie ważna, bo jeżeli rolnicy o nią nie zadbają to wówczas będą musieli pogodzić się ze startami, a to jak wiadomo nigdy nikomu nie jest na rękę. Dlatego tez trzeba inwestować w różnego rodzaju specjalne specyfiki, które są jak najmniej chemiczne, a najlepiej chronią. W sklepach jest wiele takich środków i rolnik musi wiedzieć jaki konkretnie produkt chemiczny się nadaje do jego rodzaju rzepaku. S oczywiście różne odmiany tej rośliny i każda wymaga zupełnie innej ochrony, bo tyle ile jest rodzajów rzepaku, tyle trzeba mieć różnych środków chemicznych, bo każda z tych roślin narażona jest na zupełnie inny rodzaj zagrożenia. Im lepiej będziemy dbać o taki rzepak, gdy będzie on wzrastał tym w lecie da nam on zdecydowanie większy plon, a więc inwestycje jakie będziemy poczynali w ochronę takiego rzepaku na koniec i tak się nam opłaca przy jego późniejszej sprzedaży.

Warto jak widać już od samego początku dbać o rozwój rośliny, a najlepiej mieć rozplanowany przez cały rok odpowiedni program ochronny. Wówczas dokładnie wiemy kiedy i jak zastosować dany specyfik, by mógł on ochronić nasze pola rzepaku, nie naruszając przy tym jego naturalności, na czym zależy każdemu rolnikowi.

About the author: Jerzy Hyż