Czysty i zadbany samochód to duma każdego kierowcy. Tak samo jak o czystość karoserii warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie lakieru. Dzięki temu samochód wolniej się brudzi, a co za tym idzie rzadziej wymaga mycia. Na rynku istnieje ogromny wybór różnych preparatów ochronnych w formie wosków i środków syntetycznych. Każdy z nich ma nieco inne działanie oraz charakteryzuje się inną trwałością.

Jaki preparat wybrać do zabezpieczenia lakieru?

zabezpieczenie lakieru samochoduNa samym początku warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne preparaty. Przede wszystkim niektóre z nich chronią lakier tylko przez kilka dni, a inne nawet przez kilkanaście miesięcy. Na trwałość takiej powłoki duży wpływ ma to czym i w jaki sposób myjemy nasz samochód. Zabezpieczenie lakieru samochodu nie sprawi, że będzie on odporny na takie działania jak spadające szyszki lub liście z drzew czy też odchody ptaków. Głównym zadaniem jest to, żeby wolniej się brudził pod takimi czynnikami jak kurz, błoto czy zacieki kropel deszczu. Dzięki temu nie będziemy musieli tak często myć naszego samochodu. Ta czynność najbardziej niszczy lakier zwłaszcza jeżeli korzystamy z myjni automatycznej. Wśród preparatów dostępne są takie, które są wyprodukowane na bazie wosku, zawierające wosk oraz w pełni syntetyczne. Woski do lakieru mogą zwierać substancje ścierające i występują one w kilku wersjach, które różnią się od siebie zawartością środków polerujących. Podczas wyboru wosku powinniśmy kierować się kondycją oraz wyglądem lakieru w naszym samochodzie. Innym rodzajem są preparaty polimerowe, które są czystą chemią i nie zawierają w sobie naturalnego wosku. Jednakże dużo łatwiej jest je rozprowadzić na karoserii. Powłoki ceramiczne charakteryzują się wysoką trwałością, ale wymagają starannej i dokładnej aplikacji.

Kiedy wybierzemy dobry preparat zabezpieczający lakier to musimy pamiętać, żeby dokładnie umyć auto. Po nałożeniu środku należy unikać mycia samochodu w myjniach bezdotykowych. Najlepiej wówczas jest myć auto ręcznie gąbką i wodą, która zawiera szampon do karoserii. Odpowiednio naniesiony preparat do zabezpieczenia lakieru pozwoli nam dłużej cieszyć się piękną karoserią i uniknąć częstego mycia.

About the author: Michał Gąbka