Jak wybrać kątownik do pracy?

Zanim zaczniemy prace o charakterze budowlanym, ślusarskim czy stolarskim, niezbędne jest wykonanie odpowiednich pomiarów, które sprawią, że efekty wykonanej pracy będą zadowalające i prostsze do osiągnięcia. Aby umożliwić sobie wygodną i efektywną pracę, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt pomiarowy. Najlepszym przykładem są kątowniki.

Kiedy wybrać kątowniki aluminiowe?

Kątownik aluminiowyJeśli wykonujesz prace budowlane czy stolarskie od dłuższego czasu, to na pewno doskonale wiesz czym są kątowniki. Jednak nowicjusze mogą takiej wiedzy nie posiadać, zatem na początku uporządkujmy wiedzę i ustalmy, że kątownik to narzędzie, mające za zadanie wyznaczyć różnego rodzaju kąty, na przykład kąt prosty, kąt 45 stopni, ale także na przykład środek koła. Istnieje wiele różnych rodzajów kątowników, które należy dobierać w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Kluczowe są nie tylko warunki, w których wykonujemy zadania, ale również materiał, z którego przyrząd został wykonany. W stolarstwie wykorzystywany jest kątownik aluminiowy lub drewniany. Prace stolarskie wymagają precyzji, dlatego często ramiona narzędzia przeznaczonego do wykorzystania w stolarstwie wyposażone są w dodatkową skalę. W ślusarstwie najczęściej stosuje się kątowniki stalowe, które oprócz wyznaczania kątów stosuje się do trasowania powierzchni metalowych. Kątownik budowlany z kolei musi charakteryzować wysoka wytrzymałość, dlatego tutaj całość przyrządu – zarówno ramiona, jak i korpus wykonane są ze stali, aby sprostać ciężkim warunkom panującym na budowie.

Każdy fachowiec nie wykona odpowiednio swojej pracy bez zaplecza w postaci odpowiednich narzędzi wysokiej jakości. Kątownik zdecydowanie ułatwia pracę i zwiększa jej precyzję, dlatego warto zainwestować w tego typu przyrząd, zwłaszcza że najtańsze modele znajdziemy za cenę kilku złotych.