Każdy zna z filmów przyrodniczych wspaniałe ujęcia na których obserwujemy jak w przyspieszonym tempie dzień zmienia się w noc, rozwija się kielich kwiatu, czy nawet następuje erozja skały. Taka technika nazywa się timelaps.

Ty też może stworzyć swój timelaps

film timelapseTechnika ta jeszcze kilkanaście lat temu, głównie ze względu na cenę sprzętu, była dostępna tylko dla profesjonalnych filmowców dysponujących ogromnymi budżetami na swoje filmy. Obecnie kiedy technika filmowo- fotograficzna bardzo staniała film timelapse „zszedł pod strzechy”. Aby stworzyć swojego timelapsa wystarczy cyfrowy aparat fotograficzny ze średniej półki, komputer oraz amatorskie oprogramowanie do edycji  filmów. Aparat ustawiamy na statywie, żeby się nie ruszał, i zaczynamy robić zdjęcia jakiegoś procesu który nas zainteresował, klatka za klatką. Uważając przy tym żeby nie poruszyć obiektywem. W ten sposób wykonujemy kilka tysięcy zdjęć, które następnie przenosimy na dysk twardy komputera i układamy w sekwencję filmową za pomocą oprogramowania do edycji filmowej, czyli inaczej mówiąc montażu filmowego. Oczywiście jest to proces czasochłonny, który pochłania spore ilości przestrzeni dyskowej i może zapełnić niejedną kartę pamięci w aparacie. Trzeba się na to przygotować. Ułatwieniem może być fakt że niektóre nowoczesne smartfony i aparaty zawierają funkcję timelaps w standardzie.

Nie należy spodziewać się doskonałego filmu, już od pierwszego razu. Na robiące wrażenie efekty należy cierpliwie poczekać. Najważniejsze żeby zacząć od czegoś prostego i nie zrażać się porażkami. Z czasem nabierzemy doświadczenia, a efekty naszej pracy będą zapierać dech w piersi. Jedno jest gwarantowane, dobrym timelapsem zgarniemy niejednego „lajka” w serwisie społecznościowym.

About the author: Michał Gąbka