Anodowanie jest procesem, który ma za zadanie wytworzyć warstwę tlenku glinu. Powstała w ten sposób powierzchnia charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością oraz odpornością na korozję. Anodowanie zatem jest powszechnym procesem odnajdującym swoje zastosowanie w wielu branżach, dzięki czemu posiada wiele zastosowań.

Zwiększenie wytrzymałości materiału dzięki anodowaniu

anodowanie bydgoszczZe względu na właściwości jakie uzyskuje materiał po anodowaniu, jest to proces wykorzystywane w branżach różnego typu. Najczęstszym materiałem, który zostaje jemu poddany jest aluminium oraz jego stopy. Anodowanie może jednak być również zastosowane w przypadku stali, tytanu oraz stopów magnezu. Pomimo wielu zalet o charakterze zabezpieczającym materiał, anodowane może zostać również wykorzystane w celach zdobniczych. Po przeprowadzonym procesie powierzchnia obrabianego materiału zyskuje charakterystyczną fakturę. Ponadto w procesie mogą zostać również wykorzystane substancje barwiące, dzięki którym możliwe jest uzyskanie trwałych nieścieralnych powierzchni. Anodowanie swoje zastosowanie odnajduje również w przypadku produkcji kondensatorów. W procesie bowiem wytworzona zostaje warstwa izolacyjna na folii aluminiowej. Jeżeli chodzi o anodowanie bydgoszcz jest miastem, w którym odnajdziemy wiele zakładów specjalizującym się w tego typu procesach. Przed jego wyborem warto porównać oferty przedstawione przez wiele zakładów, aby spojrzeć zarówno na doświadczenie pracowników, jak i jakość środków wykorzystywanych do anodowania.

Anodowanie może występować w trzech różnych typach. W przypadku pierwszego warstwa tlenku zostaje wytworzona poprzez kąpiel w roztworze kwasu chromowego przyjmującego postać elektrolitu. Z kolei w przypadku typu drugiego oraz trzeciego  elektrolit stanowi kwas siarkowy.

About the author: Zdzisław Jankowicz