Żaden laborant nie może sobie wyobrazić swojej pracy bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Pomaga on mu realizować określone badania, umożliwia precyzyjne odmierzenie określonych ilości substancji oraz bardzo często stwarza właściwe warunki do zachodzenia określonych reakcji chemicznych. Nierzadko sprzęt laboratoryjny pełni również funkcje ochronne. To dzięki niemu możliwe jest prowadzenie określonych analiz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Tak działa również komora laminarna – urządzenie, które łączy w sobie cechy ochronne oraz wspomagające.

Funkcjonalne cechy komór laminarnych

komory laminarneNa obecnym rynku można znaleźć wiele rodzajów komór laminarnych. Są to urządzenia wielofunkcyjne oraz bardzo niezawodne. Ich podstawowym zadaniem jest wytworzenie przepływu laminarnego powietrza w jej wnętrzu. Powietrze charakteryzuje się niezwykle dużą czystością. Wcześniej przeszło ono przez filtr, który pozbywa się z niego wszystkich patogenów, drobnoustrojów, zarodników i przetrwalników grzybów, bakterii i wirusów. Tym samym utworzone są idealne warunki do analiz mikrobiologicznych. Komory laminarne zapewniają bowiem jałowe warunki prowadzenia badania. Tym samym zanieczyszczenia z powietrza nie dostają się do próby i nie zmieniają wyniku analizy. Kolejna cechą jaką charakteryzują się komory laminarne jest zapewnienie właściwej ochrony pracowników. W komorach laminarnych klasy III istnieje bowiem fizyczna bariera pomiędzy strefą roboczą, a pracownikiem. Tym samym nie ma on żadnego kontaktu z analizowaną próbką, która może przecież zawierać groźne mikroorganizmy. Komory niższej klasy zabezpieczają pracownika przed ewentualnymi rozpryskami substancji chemicznej. Służy ku temu opuszczana szyba, która stanowi przednią ścianę komory. Urządzenia te mają bardzo wiele zastosowań. Można je wykorzystywać podczas wykonywaniu wielu analiz. Dodatkową zaletą jest atrakcyjna cena, która nie jest wygórowana.

Jak dobrze wyposażyć laboratorium? Przede wszystkim należy zakupić sprzęt, który będzie umożliwiał przeprowadzanie analiz oraz zachowywał bezpieczeństwo pracowników. Te cechy spełniają komory laminarne. Jest to urządzenie niezbędne do wykonywania analiz mikrobiologicznych na chorobotwórczym materiale. Jednocześnie tworzą jałową strefę roboczą, która jest wskazana w przeprowadzaniu badań tego typu.

About the author: Martyna Czarnecka