W przypadku, gdy zauważymy, iż nasze rośliny w uprawie profesjonalnej albo przydomowej słabo rosną powinniśmy zastanowić się nad wykonaniem odczynów podłoża. Dzięki nim będziemy mogli stwierdzić czy przypadkiem nasza gleba nie jest zakwaszona. W takiej sytuacji należy skorzystać z szerokiej oferty nawozów wapniowych na rynku. Pomogą nam wyrównać pH gleby do obojętnej bądź lekko alkalicznej, czyli najlepszego rodzaju gleby pod uprawę.

Wybór odpowiedniego nawozu wapiennego

nawóz wapniowy granulowanyNasza uprawa nieco podupadła, a więc może to być pierwszy znak za dużego zakwaszenia gleby. W tej sytuacji niezwłocznie powinniśmy sprawdzić odczyny naszej gleby, aby upewnić się do przewidywanego problemu. Jeśli okaże się, iż to prawda warto zainwestować w nawóz wapniowy granulowany. Dzięki niemu wyrównamy pH naszej ziemi do odczynu obojętnego bądź delikatnie alkalicznego, które są najlepsze do odpowiedniego rozwoju roślin. Systematyczne stosowanie wapna wpływa na wzrost wykorzystania potencjału nawozowego, aktywności mikrobiologicznej w podłożu, poprawę struktury glebowej, a także na wzrost jakości i wielkości plonu oraz likwidację złego wpływu toksycznych substancji. Tego typu nawóz najlepiej stosować na glebach cięższych w okresie jesiennym, gdy rośliny są po zbiorach. Najlepiej też stosować ten konkretny nawóz przy roślinach jednorocznych, dzięki czemu likwidujemy ryzyko zniszczeń. W uprawach wieloletnich stosujemy pogłównie. Warto też wspomnieć, iż jesień to najlepszy czas na wchłanianie nawozów przez glebę. To wszystko dzięki lepszej zawartości wody w tym okresie, przez co nawozy mogą się tak doskonale wchłaniać. Warto zadać o odpowiedni rozwój naszej uprawy niezależnie czy jest to uprawa profesjonalna, czy przy naszym domu. W ten sposób się nie zawiedziemy naszym plonem każdego roku.

Aby rośliny rosły zdrowe i jędrne należy zadbać o odpowiedni nawóz. Jeśli wyglądają źle może to być spowodowane zakwaszeniem gleby. Dla pewności należy zrobić test miernikiem chemicznym bądź elektrycznym. Wtedy możemy przystąpić do odpowiedniego nawożenia. Pamiętajmy, iż wapnem nawozimy głównie jesienią, ponieważ jesteśmy wtedy po zbiorach. Dodatkowo dzięki wilgoci w tym sezonie najprościej o odpowiedni rozkład składników mineralnych potrzebnych roślinom w rozwoju.

About the author: Zofia Grabowicz