Dokumenty są niezwykle ważne. Niezależnie od tego jak na to spojrzeć, ważnym jest ich odpowiednie przechowywanie, jednakże w tym kontekście mogą pojawić się różnorakie problemy. Między innymi wilgoć, ogień, a momentami nawet sam nieporządek – jest wiele czynników, które wpływają na przechowywanie dokumentów.

Co może zagrażać dokumentom?

szafy na dokumentyJak wcześniej zostało zauważone są czynniki, które potrafią negatywnie wpłynąć na dokumenty oraz ich przechowywanie. Źle zabezpieczone i składowane dokumenty są niezwykle podatne na niebezpieczeństwa środowiskowe oraz te, które wynikają z winy ludzkiej. Ważnym więc jest aby dokładać wszelkich starań do tego, aby zachowywać je w jak najlepszym stanie przy jednocześnie jak najmniej możliwym wystawieniu na czynniki, które przyczynią się do ich rozpadu. Niemniej jednak, co możemy zaliczyć do takich czynników? Przede wszystkim, największym zagrożeniem dla papieru jest ogień. Z całą pewnością jeden z czterech żywiołów potrafi zniszczyć papier i karton w ciągu kilku sekund, stąd też trzeba mieć go na szczególnej uwadze. Poza tym, niezmiernie niebezpiecznym czynnikiem jest woda oraz wilgoć. Rozmycie tuszu, gnicie dokumentów przy wysokim współczynniku wilgoci oraz ostatecznie bardzo ciężka do pozbycia się – wilgoć, która niszczy dokumenty powoli, aczkolwiek skutecznie. Kolejnym z niebezpiecznych czynników, z którymi dokumenty w formie papieru mogą się spotkać jest przede wszystkim czas. Ostatecznie, z czasem nikt nie może wygrać, ale dzięki odpowiedniemu deponowaniu jesteśmy w stanie ten proces znacznie spowolnić. Dlatego też szafy na dokumenty potrafią pomóc w wielu z tych przypadków.

Koniec końców, jest sporo czynników, które są w stanie zagrozić papierowym nośnikom danych oraz informacji. Jednym z rozwiązań tych problemów są szafy na dokumenty, aczkolwiek musimy tez mieć na uwadze, ze sporo zależy od nas oraz od przestrzegania odpowiednich procedur.

About the author: Władysław Duda