W transporcie wykorzystuje się różne rozwiązania – zależne od rodzaju i wagi przenoszonego czy przewożonego towaru. W pracach załadunkowych i przeładunkowych, szczególnie w przypadku elementów, które nie posiadają zaczepów, wykorzystać można na przykład zawiesia kołowe, zwane też wężowymi. Stosuje się je do rur, filarów czy słupów.

Co należy wiedzieć o zawiesiach wężowych?

zawiesie wężoweZawiesia tego rodzaju posiadają obwód zamknięty. Zbudowane są z rdzenia z włókna poliestrowego, nawijanego na pasma; rdzeń zamknięty jest w również poliestrowym rękawie ochronnym. Udźwig zawiesia wężowego zależny jest od ilości nawiniętych w rdzeniu włókien. Rozpoznanie Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego danego modelu jest niezwykle proste: rękawy zawiesi mają różne kolory, co pozwala szybko poznać, jaki jest dopuszczalny udźwig. Należy jednak zwrócić uwagę również na to, że dopuszczalne obciążenie jest też związane ze sposobem mocowania ładunku – spośród różnych metod układ z pętlą jest tym rodzajem mocowania, które pozwala na najmniejszy udźwig. W jakich konkretnie sytuacjach sprawdzają się zawiesie wężowe? Poza transportem wymienionych wcześniej rur czy filarów stosuje się je także do przenoszenia elementów malowanych i delikatnych, ponieważ są miękkie i elastyczne, nie ma więc ryzyka uszkodzenia elementu. Zawiesia kołowe sprawdzają się w szerokim zakresie temperatur, od -40 do +100 stopni Celsjusza. Są odporne na działanie kwasów i olejów, a także smarów, jednak zasady mogą je uszkodzić.

Zawiesi wężowych nie należy stosować do transportu elementów bardzo szorstkich czy ostrych ze względu na ryzyko mechanicznego uszkodzenia poliestrowego rękawa ochronnego. Warto je natomiast wybrać w przypadku elementów gładkich czy śliskich, stosując przy tym odpowiedni do danej rzeczy rodzaj mocowania, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo transportu.

About the author: Karola Paciorek